Enterprise Way over Lanes Run
Good Condition35 years old574 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .1m E Of Ky 3487 |
| Carries | Enterprise Way |
| Crosses | Lanes Run |
| Coordinates | 38.26511, -84.52644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 574 (2017) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00118N |