I-75 South over Ky 620
Fair Condition34 years old22,755 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.8 Mi.n Jct Ky 620 |
| Carries | I-75 South |
| Crosses | Ky 620 |
| Coordinates | 38.30194, -84.55889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 577.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,755 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00122L |