Elk Lick Church RD over Elk Lick Branch
Good Condition30 years old158 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.9 Mi S Jct Ky 356 |
| Carries | Elk Lick Church RD |
| Crosses | Elk Lick Branch |
| Coordinates | 38.40944, -84.54556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 52.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 158 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00091N |