I-75 North over Ky 2907 & Eagle Creek
Fair Condition26 years old22,442 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.0 Mi. N. Jct Ky 32 |
| Carries | I-75 North |
| Crosses | Ky 2907 & Eagle Creek |
| Coordinates | 38.40194, -84.57639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 306.8 ft (93.5 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 1823.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,442 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00135R |