Gunnell RD over Muddy Fork Creek
Good Condition34 years old74 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.5 Mi N - US 62 |
| Carries | Gunnell RD |
| Crosses | Muddy Fork Creek |
| Coordinates | 38.31028, -84.49944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 79.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00076N |