Ky-620 over Rogers Gap Creek
Good Condition27 years old415 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 0.4 Mi W Ofjct W/ky 922 |
| Carries | Ky-620 |
| Crosses | Rogers Gap Creek |
| Coordinates | 38.33750, -84.51333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 88.3 ft (26.9 m) |
| Max Span | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 228.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 415 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00132N |