Leesburg Pike over Cherry Run
Good Condition32 years old1,065 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.3 Mi N Jct US 460 |
| Carries | Leesburg Pike |
| Crosses | Cherry Run |
| Coordinates | 38.23639, -84.45556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 137.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,065 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00083N |