Johnson Mill RD over North Elkhorn Creek
Fair Condition27 years old259 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .1 Mi N Jct Ky 922 |
| Carries | Johnson Mill RD |
| Crosses | North Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.20667, -84.48361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 137.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2012) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00105N |