Stone RD over Boyd Run
Poor Condition36 years old424 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 300 South US 460 |
| Carries | Stone RD |
| Crosses | Boyd Run |
| Coordinates | 38.21972, -84.46472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 120.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 424 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00070N |