Oxford DR over Lanes Run
Fair Condition46 years old1,932 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .1 Mi South Of Schn BLVD |
| Carries | Oxford DR |
| Crosses | Lanes Run |
| Coordinates | 38.24944, -84.52389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 60.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,932 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00084N |