Ky 1779 over Guist Creek Lake
Poor Condition66 years old1,596 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 1.3 Mi E Of Ky 1871 |
| Carries | Ky 1779 |
| Crosses | Guist Creek Lake |
| Coordinates | 38.21833, -85.15056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 441.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,596 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00034N |