Ky 322 over Trib To Bullskin Creek
Fair Condition78 years old1,712 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 0.5 Mi N Of Ky 53 |
| Carries | Ky 322 |
| Crosses | Trib To Bullskin Creek |
| Coordinates | 38.32944, -85.24583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 52.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,712 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00040N |