Ky 362 over Bullskin Creek
Poor Condition74 years old2,510 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 400 Ft W Of Ky 53 |
| Carries | Ky 362 |
| Crosses | Bullskin Creek |
| Coordinates | 38.29167, -85.26806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 247.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,510 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00028N |