Ky 362 over Lutz Run
Fair Condition74 years old2,510 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Shelby |
| Location | 0.85 Mi W Of Ky 53 |
| Carries | Ky 362 |
| Crosses | Lutz Run |
| Coordinates | 38.29222, -85.28250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 100.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,510 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 106B00029N |