Bayou Dupont over Marthaville RD
Good Condition9 years old200 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.56 Mi N Of La 1217 |
| Carries | Bayou Dupont |
| Crosses | Marthaville RD |
| Coordinates | 31.66800, -93.44060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 250.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300000080678 |