Rocky Springs RD over Bayou Dupont
Poor Condition71 years old75 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | Rocky Springs Road |
| Carries | Rocky Springs RD |
| Crosses | Bayou Dupont |
| Coordinates | 31.68522, -93.41070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 147.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331411932461 |