La0006 over Bayou Pedro
Good Condition60 years old5,031 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.68 M E Of E Jct La 3118 |
| Carries | La0006 |
| Crosses | Bayou Pedro |
| Coordinates | 31.62750, -93.37850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 231.0 ft (70.4 m) |
| Deck Area | 943.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,031 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300340307811 |