Sneed RD over Toro Creek
Good Condition6 years old125 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.4 Ml NW Of La 118 |
| Carries | Sneed RD |
| Crosses | Toro Creek |
| Coordinates | 31.50007, -93.37255 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 148.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300000084300 |