Weldon RD over Toro Creek
Good Condition20 years old30 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 3.5 Mi East Of Fisher |
| Carries | Weldon RD |
| Crosses | Toro Creek |
| Coordinates | 31.51686, -93.38440 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 195.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084331310932301 |