La0118 over Lewing Creek
Fair Condition49 years old1,471 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.85 Mi. East Of US 171 |
| Carries | La0118 |
| Crosses | Lewing Creek |
| Coordinates | 31.46554, -93.42600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 559.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,471 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301170101851 |