Us0171 over Bayou Toro Relief
Good Condition22 years old3,483 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 5.22 Mi. North Of La 392 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Bayou Toro Relief |
| Coordinates | 31.39042, -93.44130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 719.2 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,483 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300250204341 |