Gandy RD over Midkiff Creek
Good Condition42 years old250 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | App. 0.75 M. W. Of US 171 |
| Carries | Gandy RD |
| Crosses | Midkiff Creek |
| Coordinates | 31.40153, -93.45070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 237.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331241932701 |