Plainview RD over Midkiff Creek
Good Condition25 years old910 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.03 Mi. East Of US 171 |
| Carries | Plainview RD |
| Crosses | Midkiff Creek |
| Coordinates | 31.43695, -93.45620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 161.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 910 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084331273932621 |