La0175 over Creek
Fair Condition76 years old1,587 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.05 M N Of N Jct La 175 |
| Carries | La0175 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 31.73033, -93.50978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 92.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,587 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300350201051 |