La0120 over Bayou Scie
Fair Condition67 years old235 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 6.54 Mi. East Of US 171 |
| Carries | La0120 |
| Crosses | Bayou Scie |
| Coordinates | 31.68007, -93.54140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 329.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 235 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300420307441 |