La0175 over Bayou San Miguel
Poor Condition76 years old1,587 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.18 M N Of N Jct. La 120 |
| Carries | La0175 |
| Crosses | Bayou San Miguel |
| Coordinates | 31.74607, -93.50940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 260.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,587 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300350202181 |