La0175 over North Fork Creek
Fair Condition92 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 7.87 M N Of N Jct. La 120 |
| Carries | La0175 |
| Crosses | North Fork Creek |
| Coordinates | 31.82658, -93.51870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 336.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300350207871 |