La0174 over Lost Bayou
Good Condition43 years old1,099 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.07 M E Of E Jct. La 483 |
| Carries | La0174 |
| Crosses | Lost Bayou |
| Coordinates | 31.80913, -93.60010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 308.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,099 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301120306111 |