Thryra Johnson RD over San Miguel Bayou
Fair Condition33 years old120 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | Thyra Johnson Road |
| Carries | Thryra Johnson RD |
| Crosses | San Miguel Bayou |
| Coordinates | 31.81613, -93.49070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 113.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331489932951 |