La0174 over Horse Head Creek
Good Condition43 years old1,099 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | .27 M E Of W Jct. La 483 |
| Carries | La0174 |
| Crosses | Horse Head Creek |
| Coordinates | 31.78729, -93.64100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 184.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,099 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301120303191 |