La0473 over Authur Creek
Fair Condition40 years old738 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.2 Mi East Of La 191 |
| Carries | La0473 |
| Crosses | Authur Creek |
| Coordinates | 31.30850, -93.52720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 554.5 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 738 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084303570101221 |