La0473 over Lake Creek Relief
Good Condition40 years old738 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 5.05 Mi East HWY 191 Toro |
| Carries | La0473 |
| Crosses | Lake Creek Relief |
| Coordinates | 31.30662, -93.46990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 154.5 ft (47.1 m) |
| Deck Area | 400.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 738 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084303570104761 |