La0473 over Authur Creek Relief
Good Condition40 years old738 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | .7 Mi East Of La 191 |
| Carries | La0473 |
| Crosses | Authur Creek Relief |
| Coordinates | 31.30653, -93.53130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 155.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 738 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084303570100711 |