Kites Landing RD over Wilson Branch
Poor Condition59 years old110 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | Kites Landing Road |
| Carries | Kites Landing RD |
| Crosses | Wilson Branch |
| Coordinates | 31.31302, -93.59960 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 78.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331188933581 |