Fair Grounds RD over San Jose Creek
Good Condition32 years old300 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | Fairgrounds Rd. Many |
| Carries | Fair Grounds RD |
| Crosses | San Jose Creek |
| Coordinates | 31.55888, -93.48410 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 272.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084331335932901 |