Us0171 over Harpoon Bayou Relief
Fair Condition41 years old10,204 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.28 Mi. South Of La 175 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Harpoon Bayou Relief |
| Coordinates | 31.57521, -93.49470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 199.1 ft (60.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 789.1 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,204 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300250300701 |