Shuteye RD over Harpoon Bayou
Fair Condition42 years old300 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.1 Mi. West Of La 6 |
| Carries | Shuteye RD |
| Crosses | Harpoon Bayou |
| Coordinates | 31.56445, -93.51220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 489.7 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331339933071 |