La0006 over Ditch
Good Condition76 years old6,363 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 4.2 Mi East Of La 476 |
| Carries | La0006 |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 31.55850, -93.50447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 138.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,363 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300340214301 |