La0191 over Augustine Bar Creek
Fair Condition56 years old610 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 08434320155501 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Augustine Bar Creek |
| Coordinates | 31.78022, -93.77880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 198 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320155501 |