La 392 over Drain
Good Condition3 years old650 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 2.4 M E Of US 171 |
| Carries | La 392 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 31.33683, -93.36235 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 704.5 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2021) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800000080000 |