Plainview Comm RD over Big Branch Creek
Good Condition10 years old
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 1.7 Miles NE Of La 392 |
| Carries | Plainview Comm RD |
| Crosses | Big Branch Creek |
| Coordinates | 31.34750, -93.38340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800000080654 |