Us0171 over West Anacoco Creek
Good Condition32 years old6,952 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 11.6 Mi North Of La 8 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | West Anacoco Creek |
| Coordinates | 31.29991, -93.36793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 279.9 ft (85.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1108.9 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,952 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800250113172 |