US 29 NB over Is 70 Ramp G(7)
Fair Condition60 years old21,083 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.68 Mile South Of Md 99 |
| Carries | US 29 NB |
| Crosses | Is 70 Ramp G(7) |
| Coordinates | 39.29278, -76.82547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 815.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,083 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130028010 |