US 29 NB over Is 70
Fair Condition60 years old11,870 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.44 Mile South Of Md 99 |
| Carries | US 29 NB |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 39.29611, -76.82550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1090.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,870 (2012) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130048011 |