ST Johns Lane over Is 70
Fair Condition60 years old4,382 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.8 Mi W Of US 29 |
| Carries | ST Johns Lane |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 39.29641, -76.84092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 229.0 ft (69.8 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 858.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,382 (1994) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130040010 |