Md 100 EB over Is 95
Fair Condition56 years old90,902 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.79 Mile West Of US 1 |
| Carries | Md 100 EB |
| Crosses | Is 95 |
| Coordinates | 39.19733, -76.76709 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 1459.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90,902 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130049013 |