Md 100 Ramp A over Is 95
Fair Condition56 years old15,864 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.79 Mile West Of US 1 |
| Carries | Md 100 Ramp A |
| Crosses | Is 95 |
| Coordinates | 39.19831, -76.76426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 812.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,864 (2006) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130057010 |