Md 100 EB over Md 100 Ramp A
Fair Condition56 years old84,712 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.92 Mile West Of US 1 |
| Carries | Md 100 EB |
| Crosses | Md 100 Ramp A |
| Coordinates | 39.19859, -76.76856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 566.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 84,712 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130058013 |