Md 175 WB & Rmp B over Little Patuxent River
Fair Condition56 years old47,121 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.27 Mile North Of US 29 |
| Carries | Md 175 WB & Rmp B |
| Crosses | Little Patuxent River |
| Coordinates | 39.22717, -76.85023 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 852.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47,121 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130079010 |