Md 175 EB over US 29
Fair Condition53 years old22,557 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 4.06 Miles N Of Md 108 |
| Carries | Md 175 EB |
| Crosses | US 29 |
| Coordinates | 39.22550, -76.84533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 268.0 ft (81.7 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 1250.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,557 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130086013 |